Šventojoje žemėje pajusite senovės galią bei pamatysite istorines biblijines lokacijas ir senovę menančius paminklus.
Izraelis plyti Artimuosiuose Rytuose, Viduržemio jūros regiono rytuose. Kraštas ribojasi su Libanu, Sirija, Jordanija bei Egiptu. Pagal pagrindinius šalies įstatymus, Izraelis savo pristato kaip žydų demokratinę Respubliką. Įdomus faktas yra toks, jog Izraelis turi aukščiausią pragyvenimo lygį visuose Artimuosiuose Rytuose bei patenka į dešimtuką šalių su ilgiausia vidutine gyvenimo trukme.
Palyginus nedidelėje valstybėje, vyrauja didelė reljefo įvairovė – nuo Viduržemio jūros skalaujamų balto smėlio paplūdimių, kalvų bei slėnių, iki Negyvosios jūros, kraterio daubos ir Negevo dykumos.
Izraelis patenka į subtropinio Viduržemio jūros klimato juostą. Vasaros ten ilgos, karštos ir neretai sausos, o žiemos trumpos, vėsios bei drėgnos. Vasaros itin drėgnos jūros pakrantėje, o Negevo dykumoje – itin sausos.
Tai šalis, kurioje įvyko Šv. Rašte pasakojami įvykiai. Izraelis – tai jūros, kalnai, behorizontė dykuma, žaliuojantys medžiai, kardamonu pakvipusios miestų gatvelės ir kraštas, kuriame jau tūkstančius metų skaičiuojama istorija.
Tarp lankytinų vietų būtų galima išskirti Jeruzalę – senovės miestą, svarbų ne tik krikščionims, bet ir žydams bei musulmonams. Kadangi miesto statusas yra ginčitinas, o Izraelis kontroliuoja visą miestą ir yra paskelbęs Jeruzalę savo sostine, nemažai musulmonų valstybių to nepripažįsta. Miestas yra tikras lobis, kuriame turėsite progą pamatyti Uolos kupolo šventyklą – seniausią išlikusią islamo architektūros statinį. Raudų sieną – Šventyklos kalno atraminės sienos dalį, kurią kasmet aplanko milijonai turistų. Tradicija tapo parašyti raštelį ir įkišti į Raudų sienos plyšį. Kitas lankytinas objektas Kristaus Kapo bažnyčia – svarbiausias statinys Jeruzalėje krikščionims, viena ne tik kur Jėzus buvo nukryžiuotas ir palaidotas, bet ir prisikėlė.
Negyvoji jūra – Izraelio ir Jordanijos teritorijoje plytintis druskingas ežeras, kurio druskos dažnai naudojamos gydymui. Kasmet tūkstančių turistų aplankomas objektas nors ir vadinamas jūra, iš tiesų morfologiškai yra ežeras, nes neturi tiesioginio susijungimo su vandenynu. Negyvosios jūros pavadinimą ežerui davė romėnai. Iš šios jūros neišteka jokia upė, o dėl karščio dykumoje vanduo greitai garuoja, ir jis tampa labai sūrus. Oras ties Negyvąja jūra itin prisodrintas deguonies, o karšti mineraliniai šaltiniai, jūros vanduo, bromo prisodrintas oras, sakoma, gerina nuotaiką. Prie Negyvosios jūros gausu sveikatos centrų, taip pat viešbučių su šios jūros vandens baseinais, purvo voniomis bei sveikatingumo klubais.
Tel Avivas – Izraelio didmiestis, įsikūręs prie Viduržemio jūros rytinės pakrantės. Didžiausias Izraelio uostamiestis ir kitaip dar žinomas kaip finansų ir prekybos centras. 2003 m. Tel Avivo rajonas ,,Baltasis mietas“ buvo įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Mieste rasite didingų sodų ir parkų.
Nazaretas – didžiausias miestas visame Izraelyje. Nazaretas taip pat yra laikomas Izraelio arabų sostine, nes absoliučią daugumą miesto gyventojų sudaro arabai. Miestas įsikūręs kalvų apsuptoje dauboje. Miesto centro gyventojai – arabai, o naujai ant kalvos įsikūrusiame rajone apsigyveno žydai. Miestas reikšmingas krikščionių tikėjimo bendruomenei, nes jame vaikystę ir jaunystę praleido Jėzus Kristus. Nazaretas – Apreiškimo ir Įsikūnijimo vieta.
Haifa – trečias pagal dydį Izraelio miestas, esantis Viduržemio jūros pakrantėje, Karmelio kalno pašlaitėje. Karmelio kalnas tai prie miesto iškilęs kalnagūbris, kurio vardas siejamas su Šv. Rašto Pirmosios Karalių knygos pranašu Elijumi. Dėl nuostabios panoramos, atsiveriančios nu kalno viršūnės ir vešlios augmenijos, Karmelio kalnas tapo grožio įvaizdžiu. Dabar ant šio kalno stovi bažnyčia, priklausanti karmelitų vienuoliams. Haifos miesto puošmena – įspūdingi Bahajų sodai, su itin kruopščiai prižiūrimomis terasomis. 19 terasų bendras ilgis – daugiau kaip kilometras. Įtraukti į UNESCO paveldą sodai yra viena lankomiausių turistinių vietų.
Betliejus – Vakarų kranto miestas visai šalia Jeruzalės, šiuo metu priklausantis Palestinos autonomijai. Kristaus gimimo ir Rachelės palaidojimo vieta, garsus kaip Dovydo miestas. Miestas svarbus tiek krikščionims, tiek judėjams.
Cezarėja – senovėje buvo Romos paskirtų prokuratorių rezidencijos vieta bei svarbiausias Palestinos uostas. Buvusią šio miesto didybę mena likę miesto įtvirtinimai, Erodo laikų ,,Akropolio skliautai“, teatras, bizantinė prekybos gatvė ir miesto šiaurinėje dalyje išlikęs akvedukas. Kai XII amžiuje Cezarėjoje įsitvirtino kryžiuočiai, jie paliko statytus tvirtovės mūrus. Įdomus faktas yra toks, jog manoma, kad Šventasis Gralis – brangiausioji krikščioniškojo pasaulio relikvija taurės pavidalu – buvo rasta kaip tik čia.
Maistas – maisto politikoje tradiciškai vyrauja produktų skirstymas į košerinius (leistinus) ir trefinius (draudžiamus). Košerinis maistas – augaliniai produktai, taip pat aviena, ožkiena, jautiena, elniena, naminė paukštiena ir žuvis (turinti žvynelius, pelekus ir išsivysčiusį nugarkaulį). Kiauliena, triušiena ir visa žvėriena, jūros gėrybės ir panaši produkcija yra draudžiama. Taip pat negalima vienu metu valgyti pieno ir mėsos produktų. Mėsa jokiu būdu negali būti kepama svieste.
Populiariausi patiekalai Izraelyje: falafeliai, humusas, šakšuka, kuskusas, burekai, tahina, „mėsa žydiškai“, meorav ierušalmi, baklažano salotos su majonezu, lęšių sriuba, kepta tilapija, rugelach ir tahini sausainiai.
Izraelyje yra labai stipri kavos gėrimo kultūra, turkiška kava kartais yra paskaninama kardamonu. Taip pat yra mėgstama arbata. Populiaresni alkoholiniai gėrimai – arakas, alus ir, žinoma, izraelietiškas vynas.
Ką lauktuvėms? Rekomenduojama parvežti alyvuogių aliejaus, izraelietiško vyno, Negyvosios jūros druskos produktų, datulių, tahini ir kavos.
Vizos: trumpalaikiam buvimui Lietuvos Respublikos piliečiams vizos nereikia. Vykstant į šalį reikia turėti pasą, kuris galioja mažiausiai 6 mėnesius nuo atvykimo į Izraelį datos. Taip pat privaloma turėti kelionės bilietus pirmyn ir atgal, turėti dokumentus, įrodančius nakvynės vietą Izraelyje visą vizito laikotarpį, turėti dokumentus, įrodančius pakankamą piniginių lėšų kiekį Izraelyje būti visą vizito laikotarpį.
Vietinio laiko juosta: toks pat laikas kaip Lietuvoje.
Kalba: hebrajų, taip pat galima susikalbėti angliškai.
Elektros tinklo įtampa: 220 V. Rekomenduojama turėti adapterį.
Valiuta: Izraelio šekelis (ILS), 1 USD = apie 3,58 ILS, 1 EUR = 3,47 ILS.
Kainos viešbutyje bei restoranuose: pietūs – apie 25 JAV doleriai, vanduo – apie 4–7 JAV doleriai, alus – apie 5–8 JAV doleriai, kava, arbata – apie 3–5 JAV doleriai.
Susisiekimas: taksi – nuo 20 JAV dolerių.
Paplūdimiai: vieši – įėjimas nemokamas, mokami gultai ir skėčiai, dalis viešbučių turi jiems skirtą viešojo paplūdimo dalį.
Arbatpinigiai: priimtini visur.
Viešbučių kategorijos: Izraelyje nėra oficialaus kategorijų priskyrimo viešbučiams.
Vietos papročiai: šabas (penktadienis) – tai nedarbo diena, kuri švenčiama ypatingu būdu. Dalis parduotuvių ar įstaigų gali nedirbti. Didžiausiuose viešbučiuose yra sinagogos.
Vietinės ekskursijos: jas organizuoja vietinės kelionių agentūros jų nurodytomis sąlygomis. Galimas ekskursijų atšaukimas dėl per mažo norinčiųjų skaičiaus.