Aplankysite Niujorką, Bostoną, Vašingtoną, Filadelfiją ir Baltimorą.
Keliausite per Kaliforniją, Arizoną ir Nevadą, ieškodami gražiausių vietų JAV vakarinėje pakrantėje.
Autostrados, didžiuliai dangoraižiai, kaubojai ir vietiniai indėnai – visa tai ir dar daugiau…
Jungtinės Amerikos Valstijos – pasaulio supervalstybė, apie kurią žino beveik visi mūsų planetos gyventojai, nors joje ir niekada nebuvo. Laisvės statula, Empire State dangoraižis, Holivudo ženklas, Las Vegaso neonas, Aukso vartų tiltas bei Baltieji rūmai – jau senai ikonomis tapę paminklai.
Daugelį keliautojų traukia amerikietiški miestai – Niujorkas, Naujasis Orleanas, Majamis, Los Andželas ir San Franciskas bei neįtikėtinai gražus Amerikos kraštovaizdis: kaip vienoje tautoje gali tilpti uolėti kalnai, įspūdingos kaskados, pietvakarių dykumos peizažai bei nesibaigiančios Teksaso ir Kanzaso lygumos, Floridos atogrąžų paplūdimiai, milžiniškos Kalifornijos sekvojos bei Naujosios Anglijos kaimai.
Pažvelkite atidžiau ir amerikietiška antklodė atsiskleis visa savo stebinančia įvairove: eklektiška Ostino muzikos scena, lengvabūdiškas Savanos žavesys, laisvos dvasios Portlando ekologiškumas, nuostabi San Francisko pakrantė ir žavus prancūzų kvartalas bei džiazą mėgstantis Naujasis Orleanas. Kiekvienas miestas prideda savo unikalų stilių prie didžiulio kratinio, kuris yra Amerika.
Amerika – kelių valstybė, kurioje 4 milijonai mylių greitkelių veda pro raudonų uolų dykumas, žemiau iškilusių kalnų viršūnes ir derlingus kviečių laukus, švelniai nutekančius į horizontą. Saulės nubalinti Didžiųjų lygumų šlaitai, vešlūs Ramiojo vandenyno šiaurės vakarų atogrąžų miškai, tvankios pietų pelkės ir vaizdingos Naujosios Anglijos kaimo juostos.
Maisto racionas – JAV žinoma dėl savo meilės maistui. Visokiam maistui. JAV Teksaso pakrantėje karšti, ant žarijų kepti šonkauliai, ir apdovanojimus pelnę Vakarų pakrantės restorano virėjai, maišantys ekologiškus produktus su azijietiškais akcentais. Vietiniai gyventojai šimtametėse delikatesinėse Manheteno Aukštutiniame Vest Saide gamina bandeles, o už kelių valstijų, 1950-ųjų metų stiliaus užkandinėje, skambant stalo įrankiams, išnyksta purūs blyneliai ir kepti kiaušiniai. Garuojančios omarų lėkštės iš Meino prieplaukos, austrės ir šampanas Kalifornijos vyno bare, korėjietiški tteokbokki iš Portlande esančio maisto sunkvežimio – tai tik keli būdai pavalgyti à la Americana.
JAV padarė didžiulį indėlį į meną. Laukiniai Georgia O’Keeffe peizažai, Roberto Rauschenbergo siurrealistiški koliažai, elegantiški Aleksandro Calderio mobilieji telefonai ir Džeksono Pollocko piešiniai pateko į XX a. meno liaudies kalbą. Čikaga ir Niujorkas tapo tikromis piešimo lentomis didiesiems šiuolaikinės eros architektams. Ir nuo Misisipės deltoje gimusio sielos bliuzo iki Apalačijos bluegrasso ir Detroito Motown skambesio – taip pat džiazo, funk, hip-hopo, kantri ir rokenrolo – Amerika išrado garsus, neatsiejamus nuo šiuolaikinės muzikos.
O ką jau kalbėti apie tokias pasaulio ikonas, kaip: Mohammedas Ali, Louisas Armstrongas, Hillary Clinton, Michaelas Jordanas, Madonna, Martinas Liuteris Kingas, Abraomas Linkolnas, Elvisas Preslis, Markas Tvenas, Johnas Wayne’as ir Waltas Disney – tik keletas žinomų veidų, kurios ir toliau įkvepia bei linksmina pasaulį.
Atraskite gyventojų margumyną: nuo airių amerikiečių, italų amerikiečių, afroamerikiečių, kinų amerikiečių ir lotynų, Teksaso kaubojų, iki Sietlo hipsterių ir Alabamos pastorių, Naujosios Anglijos žvejų, Las Vegaso verslininkų ir Havajų banglentininkų. Nors JAV yra viena iš seniausių vis dar veikiančių demokratinių valstybių pasaulyje, o jos europietiškos ištakos siekia 1500-uosius. Jungtinėse Amerikos Valstijose apčiuopiamas naujovės pojūtis sukuria keistą optimizmą – viskas atrodo įmanoma, o sėkmė gali užklupti bet kurią akimirką.
Lankytinos vietos
Vakarinė pakrantė – Holivudo svajonių fabrikas ir nuostabios Beverli Hilso rezidencijos. Amerikietiškos svajonės simbolis visada buvo Los Andželas su pasakišku Disneilendu, Holivudu, rezidencijomis Beverli Hilse ir Malibu. Ši amerikietiškos popkultūros ikona vis dar vilioja savo jėga ir dinamišku, sparčiai besivystančiu gyvenimu pasaulyje, kuriame gali nutikti bet kas. Vakaruose – unikalus San Franciskas. Turtinga istorija čia jungiasi su modernumu, tai, kas žinoma, dera su tuo, kas nenuspėjama, kultūrinė ir etninė įvairovė yra šio nuostabaus metropolio pranašumas. San Franciskas yra pats liberaliausias Jungtinių Amerikos Valstijų miestas.
Rytinė pakrantė – menas Niujorke ir gamta šalia Niagaros krioklio Rytinė Jungtinių Amerikos Valstijų pakrantė – tai nuostabūs didmiesčiai ir kvapą gniaužianti gamta, taip pat į šalies istoriją įtrauktos įdomiausios vietos. Didžiausi ir gražiausi miestai – tai Niujorkas, Bostonas ir Vašingtonas, kurių įspūdinga architektūra ir gyvenimo tempas tapo modernumo rodikliu. Rytinėje pakrantėje taip pat galima aplankyti su Amerikos pilietinio karo istorija susijusias vietas. Viena didžiausių lankytinų vietų šioje JAV dalyje, be abejo, yra Niagaros krioklys.
Pietuose – Disnėjaus, kaubojų ir NASA karalystė. Pietryčiai – tai Florida, dar vadinama „Saulėta valstija“. Tai tikras rojus pasiilgusiems saulės, paplūdimių, atogrąžų gamtos, taip pat aktyvių atostogų mėgėjams! Verta aplankyti Everglades nacionalinį parką, kur galima pamatyti natūralioje aplinkoje gyvenančius aligatorius. Nuostabiuose Majamio ar Ki Vesto paplūdimiuose galėsite mėgautis baltu smėliu ir krištolo skaidrumo vandeniu. Vandens sporto entuziastai čia sėsti ant vandens motociklų, už greitaeigio motorinio laivo vairo, paplaukioti su delfinais ar nardyti stebint koralų rifą. Vakarais skanius patiekalus siūlančiuose restoranuose yra pilna turistų, o prie pat paplūdimio įsikūrusiuose naktiniuose klubuose linksmybės tęsiasi iki pat paryčių. Floridoje taip pat yra garsiausias atrakcionų parkas pasaulyje – „Walt Disney World“ Orlande ir Kanaveralo kyšulys su NASA kosminiu centru. Populiariausios vietos JAV pietuose – tai neįprastas, muzika skambantis Naujasis Orleanas, San Antonijus su garsiuoju „River Walk“, daugybė restoranų ir kavinių. Jungtinių Amerikos Valstijų pietūs ir pietryčiai – tai vietos, susijusios su naujų muzikos žanrų gimimu: kantri, džiazo ir rokenrolo.
Gidas: turistais rūpinasi kelionės vadovas, į kurio pareigas įeina pagalba atvykstant, išvykstant, poilsio metu ir registruojantis į vietines ekskursijas.
Laikas: žemyninė JAV dalis turi 4 laiko juostas, jose taikomas laikas svyruoja nuo UTC-5 rytuose iki UTC-8 vakaruose žiemą ir nuo UTC-4 iki UTC-7 vasarą. Lietuvoje yra 5val. vėliau nei Niujorke, 8val. vėliau nei Las Vegase ir San Franciske, 6val. vėliau nei Naujajame Orleane ir 5val. vėliau nei Majamyje.
Laiko ir datos žymėjimas: pavyzdys 17.15 – 5:15PM, 2020 m. sausio 22 d. – 01/22/20
Kalba: anglų
Vizos: Lietuva oficialiai įtraukta į bevizio režimo programą (Visa Waiver Program). Norėdami keliauti į JAV, per elektroninę kelionių leidimų sistemą (ESTA) turite gauti leidimą atvykti arba turite turėti galiojančią JAV ambasados išduotą vizą (įskaitant B1/B2 tipo vizą). ESTA leidimą galima gauti pateikiant prašymą svetainėje lietuvių kalba: https://esta.cbp.dhs.gov/. Prašymas turi būti patvirtintas per 72 valandas, jo pateikimo kaina yra 14 USD. ESTA gavimui reikalingi duomenys: Mažiausiai 6 mėnesius nuo grįžimo į šalį dienos galiojantis pasas, tikslus viešbučio adresas (ekskursijų atveju pakanka vieno iš viešbučių adresų)
Valiuta: JAV doleris (USD)
Elektros lizdai: A ir B tipo, įtampa 120V, reikalingas adapteris.
Kainos: Restoranuose ir kavinėse: kava nuo 3 USD, sumuštinis išsinešimui nuo 4 USD, maža pica nuo 5 USD, rinkinys greito maisto restorane nuo 6 USD, pagrindinis patiekalas nuo 11 USD, alus nuo 5 USD, gėrimas/kokteilis/aperityvas nuo 6 USD, pilna vakarienė gerame restorane nuo 25 USD. Prekybos centruose: bandelė nuo 0,40 USD, vanduo (1,5 l) nuo 1,40 USD, sultys (1 l) nuo 2 USD, pienas (1 l) nuo 1,60 USD, alus (0,33 l) nuo 1,50 USD, geltonasis sūris (100 g) nuo 3 USD, kumpis (100 g) nuo 1 USD. Visose parduotuvėse ir restoranuose (jei kortelėje nenurodyta kitaip) prie nurodytų kainų turi būti pridedamas vietinis mokestis. Kiekvienoje valstijoje taikomas skirtingo dydžio mokestis. Floridoje prie kainų parduotuvėse reikia pridėti 7 proc. Pavyzdžiui: marškinėlių kaina kainų etiketėje parduotuvėje yra 10 USD, o pridėjus mokestį, mokėtina suma kasoje bus 10,70 USD.
Kreditinės kortelės: viena populiariausių atsiskaitymo priemonių viešbučiuose ir restoranuose yra kreditinė kortelė, be kurios gali būti sunku, pavyzdžiui, išsinuomoti automobilį, apsipirkti internetu ar rezervuoti vietą restorane. Kai kuriuose viešbučiuose registracijos metu gali būti paprašyta perduoti kreditinės kortelės duomenis. Išlaidų viešbutyje padengimui gali būti nustatytas nuo 50 USD iki 200 USD dydžio užstatas
Arbatpinigiai: papildomas atsilyginimas Jungtinėse Amerikos Valstijose yra kasdieninis įprotis. Pavyzdžiui, restorane arbatpinigiai sudaro 15% patiekalų kainos. Priklausomai nuo restorano, jis jau gali būti įskaičiuotas į patiekalo kainą, informacija pateikiama kortelėje. Viešbučiuose įprasti arbatpinigiai aptarnavimo personalui yra 1 USD (pvz., už pagalbą nešant lagaminus, pastatant automobilį stovėjimo aikštelėje ir pan.).
Apgyvendinimas Majamyje: registruojantis viešbutyje, būtina, kad vienas ar daugiau asmenų būtų bent 21 metų amžiaus (netaikoma „Hotel Generator Miami“ viešbučiui). Taip pat reikia sumokėti privalomą mokestį (taip vadinamas resort fee), į kurį įskaičiuota belaidžio interneto prieiga ir paplūdimio paslaugos.
Pirkiniai ir suvenyrai: iš bet kurio JAV regiono galima parsivežti įdomių suvenyrų. Gero vyno mėgėjams rekomenduojame Vašingtone ir Kalifornijoje gaminamą vyną. Saldumynų mėgėjai susidomės „Ghirardelli“ ar „Hershey“ šokoladais, o knygų gerbėjai knygynuose ras gražiai išleistų albumų. Jungtinėse Amerikos Valstijose elektroninė įranga, palyginus, nėra brangi. Už nedidelę kainą taip pat galima įsigyti drabužių, kosmetikos, apatinio trikotažo, odos gaminių ar sportinės įrangos. Pasaulyje garsių prekės ženklų daiktus galima nusipirkti daug mažesnėmis kainomis nei Europoje. Alkoholinius gėrimus galima įsigyti nuo 21 metų. Alkoholio vartojimas ir laikymas esant jaunesnio nei nurodyta amžiaus yra griežtai baudžiamas, įskaitant areštą ir kaltinimus dėl neteisėto alkoholio laikymo ir vartojimo.
Matavimo vienetai: 1 svaras– 0,45 kg. 1 mylia– 1,609 km. 1 galonas – 3,785 l.
Ką verta paragauti: Priešingai paplitusiai nuomonei, JAV virtuvė yra labai įvairi ir skani. Vis dėlto, populiariausi yra restoranų tinklai. Visų pirma, Floridoje labai populiari yra Kubos, Karibų regiono virtuvė, žuvis ir jūros gėrybės. Taip pat būtina paragauti puikaus gatvės maisto, mėsainių, dešrainių. Be to, rekomenduojame: Bifšteksas „T-Bone“ Niujorke, kreminis Niujorko sūrio pyragas, „Bajgle“ su pastramiu, geriausia „Katz’s Delicatessen Clam“ trinta sriuba Bostone, žuvis ir jūros gėrybės Floridoje, „Jambalaya“ Naujajame Orleane. „Crab cake“ – paplotėliai su krabo mėsa. Šokoladinis pyragas „brownie“, „Apple pie“ – obuolių pyragas.