Kruizas Bosforo sąsiauriu Viena populiariausių kelionių Daugybė istorijos paminklų iš UNESCO sąrašo Įspūdžių pilnas turkiškas vakaras Stambulas - dviejų žemynų miestas
Senoviniai prieskonių turgūs, įspūdingos mečetės, prabangaus interjero rūmai, ir tokia pat didingą jų išorė.
Turkija yra istorija turtingas kraštas, sukūręs vieną geriausių pasaulio virtuvių, su kraštovaizdžiu nuo paplūdimių iki kalnų ir su puiku Stambulo miestu priešakyje. Nuo senovinio uostamiesčio Efeso, iki bizantiškojo Aya Sofia kupolo, Turkijoje išlikusi nemaža dalis visame pasaulyje žinomų griuvėsių ir paminklų. Daugybė istorinių asmenybių ir imperijų, įskaitant romėnus, bizantiečius ir Osmanus, paliko savo pėdsaką šioje buvusioje Šilko kelio stotelėje. Patyrę jų palikimą, pateksite nuo uždarų sultono ir jo haremo kvartalų didžiuliuose Stambulo Topkapi rūmuose iki romantiškų ir paslaptingų Likijos griuvėsių Viduržemio jūros paplūdimiuose.
Stambulas:
Stambulas – stebuklinga Rytų ir Vakarų susitikimo vieta, kurioje yra daugiau aukščiausios klasės pramogų nei minaretų (ir taip, jų yra tikrai daug).
Strategiškai svarbi Stambulo vieta per šimtmečius traukė plėšikaujančias kariuomenes. Graikai, romėnai, venecijiečiai – pakaitomis valdė didingą miestą, iki kol į jį įsiveržę Osmanai ir nutarė galutinai jame pasilikti. Tai, kad miestas išsidėstęs tarp dviejų žemynų, nebuvo vienintelis jo traukos objektas – jis buvo paskutinis legendinio Šilko kelio, jungiančio Aziją su Europa etapas, ir daugeliui čia atvykusių pirklių taip patiko, kad jie taip pat nusprendė pasilikti. Taip jie suteikė ypatingam miestui kultūrinę įvairovę, kuri išliko iki šių dienų.
Antikos laikų užkariautojų armijos, vietoje to, kad puoštų miestą meno vertybėmis, dažniausiai jį plėšdavo. Viskas pasikeitė išaušus Bizantijos imperijos amžiui, kurio metu kurtos bažnyčios ir rūmai, išpuošti mozaikomis ir freskomis. Stebuklingai daug jų išliko iki mūsų dienų. Įpėdiniai Osmanai greitai pradėjo ambicingą statybų programą, o jos rezultatas – nuostabiai dekoruotos imperatoriškosios mečetės – realus architektūros triumfas, kartu sudarantis vieną didžiausių pasaulio dangoraižių. Pastaraisiais metais vietiniai bankai ir verslo dinastijos vėl įgyvendino didingus Osmanų užmojus ir padovanojo įspūdingą galerijų, muziejų ir festivalių, kuriais gali mėgautis visi, skaičių.
Kai kurie senoviniai miestai yra tik jų paminklų visuma, tačiau Stambulas yra kur kas daugiau. Pagrindinė jo įdomybė – vietiniai gyventojai, kurie pasižymi užkrečiama meile gyvenimui ir dvasios dosnumu. Šioje gyvybingoje, įtraukiančioje ir besiplečiančioje bendruomenėje gyvena žmonės, kurie daug dirba ir linksminasi, o kasdieniniame gyvenime be problemų derina tradicijas ir modernumą. Apsilankymas jų mėgstamose vietose – arbatos soduose, kavinėse, turkiškose užeigose ir kebabinėse – taps svarbiausiu jūsų vizito akcentu.
,,O kaip gi dėl maisto?” – klausiate Jūs. Džiaugiamės galėdami pranešti, kad miesto virtuvė yra tokia pat įvairi kaip ir jo paveldas, ir be to – labai skani. Vietiniai gyventojai rimtai žiūri į valgymą ir gėrimą – čia įsikūrę restoranai yra vieni geriausi šalyje. Jei norite, galite valgyti aromatingus Azijos patiekalus ar itališką klasiką, tačiau dauguma lankytojų mieliau renkasi sultingus kebabus, aromatingas mišraines ir šviežiai sugautą žuvį – tai firminiai miesto patiekalai. Gėrimų racione dominuoja nacionalinis gėrimas raki (anyžių brendis) arba vietinės gamybos vynas.
Lankytinos vietos:
Hagia Sophia Didžioji mečetė – yra vienas iš išlikusių, Bizantijos epochos architektūros stebuklų. Šis religinis orientyras, esantis pačioje Stambulo centro širdyje, net ir šiandien išlieka svarbiu galios simboliu. Imperatoriaus Justiniano užsakymu, 537 m. pašventinta kaip Hagia Sophia (Dieviškosios išminties bažnyčia), 1453 m. sultono Mehmeto II (Mehmeto Užkariautojo) paversta mečete, 1935 m. Atatiurko paskelbta muziejumi, ir vėl 1935 m. paversta veikiančia mečete. 2020 m. Šis kintantis Aya Sofia statusas atspindi Stambulo istoriją – stebint jo, kaip Konstantinopolio, iš pradžių Bizantijos, vėliau Osmanų imperijos sostinės laikotarpį, iki moderniosios eros, kai šis didžiulis metropolis išlieka pagrindiniu Turkijos istorijos sergėtoju. Susipažinkite su Justiniano vizijos įžūlumu, iškėlusią pirmąjį istorijoje pakabinamą kupolą ant tokios didelės bažnyčios, kurios dydis nebus pralenktas beveik 1000 metų. Pajauskite, kaip šios garbingos struktūros dizainas per šimtmečius sujungė Bizantijos prabangą su Osmanų didybe ir patirkite, kaip šiandien jos religinė reikšmė nesumažėjo.
Topkapi rūmai – apie Topkapi rūmus pasakojama daugiau spalvingų istorijų nei apie daugelį muziejų kartu sudėjus. XV-XIX a., kuomet ten buvo Osmanų imperijos dvaras, virė gyvenimai kaip filmuose: sultonai-dvariškiai-haremas-karas. Apsilankę rūmuose esančiuose prabangiuose paviljonuose, brangakmeniais pripildytame ižde ir hareme, galėsite susipažinti su žaviu Osmanų gyvenimu.
Suleymaniye mečetė – vainikuoja vieną iš septynių Stambulo kalvų ir yra dominuojantis miesto orientyras prie Aukso rago užutekio. Nors ji ir nėra didžiausia iš Osmanų imperijos mečečių, užtat neabejotinai yra viena didžiausių ir gražiausių. Ji taip pat neįprasta ir tuo, kad daugelis jos originalių külliye (mečečių komplekso) pastatų buvo išsaugoti ir pritaikyti pakartotiniam naudojimui.
Tuščias galerijos elementas. Įsitikinkite, kad į jį įkėlėte paveikslėlį, arba patikrinkite trumpąjį kodą.
ITAKA Lietuva Travel Expert 24/7 (lietuvių kalba): keliautojai Turkijoje iškilusiais skubiais klausimais vietoje gali susisiekti budinčiu telefonu, kuris nurodytas kelionės dokumente-sutartyje. Atvykusius į Turkiją turistus pasitinka anglakalbis atstovas ir palydi iki transporto priemonės, kuria bus vykdomas atvukusiųjų pervežimas į viešbutį.
Viza: Lietuvos Respublikos piliečiams, vykstantiems turistiniais tikslais ne ilgesniam kaip 90 dienų per 180 dienų laikotarpiui, Turkijos vizų nereikia. Pasas turi galioti ne trumpiau nei 150 dienų nuo atvykimo į Turkiją datos.
Vietos laikas: GMT +3
Kalba: turkų
Valiuta: Turkijos lira (TRY); 1 EUR = maždaug 18 TRY
Arbatpinigiai: Nerašytina taisyklė yra tokia, kad kiekvienas duoda tiek, kiek gali sau leisti. Turkijoje uždirbama nedaug, todėl arbatpinigiai dažnai yra didelė finansinė parama. Vietinių ekskursijų vairuotojams ir padavėjams priimta duoti arbatpinigių – apie 5-10 %.
Skrydžio trukmė: Lietuva – Stambulas – apie 3-3,5 val.
Oro kondicionieriai: Veikia nuo birželio iki rugsėjo, dažnai veikia kelias valandas per dieną, nes manoma, kad svečiai didžiąją dienos dalį praleidžia ne viešbutyje. Kai kuriuose viešbučiuose oro kondicionieriai valdomi individualiai ir gali veikti 24 valandas per parą.
Viskas įskaičiuota: Turkijoje įprastai apima tik maitinimą ir vietinius gėrimus ribotą laiką, paprastai nuo 10.00 iki 23.00. Bet kokie papildomi privalumai, tokie kaip sporto pramogos, seifas, masažas, sauna ir mini baras – už papildomą mokestį. Be importuotų gėrimų, už šviežiai spaustas vaisių sultis ir turkišką kavą taip pat imami papildomi mokesčiai. ,„Viskas įskaičiuota“ netaikomas paplūdimio barams, nebent viešbučio aprašyme yra nurodyta kita informacija.
Transportas: Funkcionuoja gerai ir nebrangiai, net ir toliau nuo miesto centro esančius viešbučius lengva pasiekti su vietiniu mikroautobusu (dolmusu) – apie 2 EUR/ 15 km; taksi automobiliuose įrengti taksometrai; važiavimo kaina – apie 1,5 EUR/ 1 km.
Paplūdimiai: Įėjimas nemokamas, gultų ir skėčių nuoma mokama, suma priklauso nuo regiono; Kleopatros paplūdimys – apie 5 EUR, rytuose esančiuose Alanijos ir Sidės paplūdimiuose – apie 3 EUR.
Naudinga žinoti: Turkijoje galioja taisyklė, jog į kambarius negalima įsinešti gėrimų ar vaisių, pirktų ne viešbutyje; tropiniame klimate maistas greičiau genda, todėl gali atsirasti vabzdžių.
Vietinės ekskursijos: Jas organizuoja vietos turizmo agentūros jų nustatytomis sąlygomis/ Gali būti, jog ekskursija nebus organizuojama dėl nepakankamo dalyvių skaičiaus.
Aktuali informacija apie saugumą valstybėje – http://keliauk.urm.lt/location
Dalintis kelione